DS-T101BYEA-01ND
10.1 inch 800x1280 IPS TFT LCD display with MIPI Interface
Production State
In Production
Stock Quantity
100 PCS
Inquiry Now
DS-T101BYEA-01ND is a TFT-LCD module. It is composed of a TFT-LCD panel, driver IC, FPC, a back light unit. The 10.1” display area contains 800 x (RGB) x 1280 pixels and can display up to 16.7M colors. This product accords with ROHS environmental criterion.
DS-T101BYEA-01ND
Item Contents Unit
LCD Type TFT
Display color 16.7M
Viewing Direction All O'Clock
Operating temperature -20~+70
Storage temperature -30~+80
Module size 10.1 inch
Active Area(W×H) 135.36×216.58 mm
Number of Dots 800×1280 dots
Controller JD9365DA-H3
Power Supply Voltage 3.3 V
Outline Dimensions 135.36×216.58×2.50 mm